Israelin politiikka, puolustus ja yhteiskunta – faktoja, taustoja ja analyyseja suomeksi. ISSN 2342-8449
Yksi todiste edistymisestä oli marraskuun 2. pidetty ”Paluumarssi”: Osanotto protestiin oli aiempia viikkoja laimeampaa, protestoijat eivät lähestyneet aiempaan tapaa aitaa eivätkä yrittäneet tunkeutua rajan yli, eikä palopommeja lähetetty aiempaan tapaan Israeliin. Erityisen merkittävää nyt oli, että Hamas käytti voimaa pitääkeen protestoijat kauempana raja-aidasta.
Hamasin taistelijat käyttävät keppejä estääkseen mielenosoittajia lähestymästä raja-aitaa (Fatah Facebook page, November 2, 2018).
Vaikkakin marraskuinen 32. ”Paluumarssi” -kampanjan protesti olikin aiempia laimeampi ei uhreilta tälläkään kertaa vältytty sillä 87 protestoijaa loukkaantui, 32 joutui sairaalaan, näistä seitsemällä oli ampumahaavoja ja loput olivat hengittäneet kyynelkaasua; joka tapauksessa vakavia loukkaantumisia ei nyt tullut.
Väkivallan alentuminen johtuu todennäköisesti Egyptin välitystoiminnasta. Ahmed Abdel Khaliq, Egyptin tiedustelupalvelun Israel/Palestiina osaston päällikkö, piti juuri viimeisen protestin alla sarjan kokouksia Gazassa tavaten Hamasin ja muiden palestiinalaisorganisaatioiden edustajia sekä ”Paluumarssin” organisoijia.
Egyptin turvallisuusdelegaatio tapaamassa palestiinalaisorganisatioita ja ”Paluumarssin” organisoijia Gazassa (QudsN Facebook page. November 1, 2018).
Sopimusluonnos
Julkaistu sopimusluonnos sisältää mm seuraavia määräyksiä:
Israel on raportoidusti hyväksynyt Qatarin avustusrahojen siirron Hamasin palkanmaksuun siviilivirkailijoille saatuaan takeet että varat siirretään tähän nimenomaiseen tarkoitukseen.
Päätelmäni
Huomattakoon etteivät sen enempää Hamas kuin Israelkaan ole vahvistaneet/todentaneet näitä lehden julkaisemia yksityiskohtia. Selityksenä ”Paluumarssi” -kampanjan viimekertaiseen laimeuteen ja ohjusiskujen vähenemiseen voi olla myös aselevossa vuoden 2014 konfliktin jälkeen omaksuttu periaate ”hiljaisuuteen vastataan hiljaisuudella”.
Itse pidän sopimusluonnoksen yksityiskohtia hyvin luontevina kuin myös itse sopimusta hyvinkin mahdollisena seuraavista syistä:
Arabivirkailijat niin Egyptistä, Jordaniasta kuin Ramallahistakin ovat vahvistivat aiemmin Israel Hayom julkaisulle että presidentti Donald Trumpin ”vuosisadan diiliksi” kutsuman alueellisen rauhansuunnitelman ensiaskel on Gazan humanitaarisen kriisin ratkaiseminen.
USAn valmisteilla olevaa suunnitelmaa ajetaan läpi Saudi Arabian, Egyptin, Jordanian ja Yhdistyneiden arabiemiraattien toimesta ja tarvittaessa ilman Mahmound Abbasin Palestiinalaishallintoa. Gazan jälkeen edetään muiden Israel-Palestiina konfliktin osa-alueiden suhteen. (Ks lisää Hamas-Israel Hudna jälleen harkinnassa )
Lähteet: Haaretz , The Jerusalem Post ja The Meir Amit Intelligence and Terrorism Information Center
Aiemmin aiheesta mm:
Intrafada rakoilevan aselevon hidasteena
Hamas-Israel Hudna jälleen harkinnassa
Liite: Hudnan taustaa
Nyt luonnosteltu ”Hudna” ei ole aivan uusi asia, silla huhtikuussa 2015 artikkelissani Gaza State Under Construction, West Bank Remains Bystander ennakoitiin, että Hamas on allekirjoittamassa Israelin kanssa sopimuksen, jossa kahdeksan vuotta jatkunutta Gazan ”saartoa” tulitauon vastikkeeksi helpotetaan. Sopimuksen muita yksityiskohtia ovat mm gazalaisten työssäkäynnin helpottaminen Israelissa, tavaroiden tuonti Kyproksen kautta NATOn valvonnassa Gazan rannikolta kolmen kilometrin päähän valmistuvaan kelluvaan satamaan, tunneleiden kaivun ja rakettien ampumisen lopetus Gazasta Israeliin kahdeksan vuoden ajaksi ja molemminpuolinen vankienvaihto.
Tällöinkin Länsirannalla valtaa pitävä Palestiinalaishallinto – Fatah/PLO – ei ilmoituksensa mukaan ollut informoitu Hamas-Israel –sopimuksesta. Walid Awadh, Palestinian People’s Party/Gaza, vahvisti saaneensa tietoja neuvotteluista mutta niiden sisältöön PLO:lla ei ollut mitään vaikutusta. Hän uudisti PLOn aiemman kannan, että sopimus eristää Gazan Länsirannasta ja Jerusalemista sekä rikkoo Oslon sopimuksesta lähtien vallinneen Gazan ja Länsirannan palestiinalaisten poliittisen yhteyden. Fatahin tiedottaja Osama Qawasmi ihmettelikin Fatahin virallisilla sivuilla, miksi Hamas neuvotteluissa ajoi ennen kaikkea merikäytävää maailmalle mutta jätti kokonaan huomioon ottamatta ns. turvakäytävän luomisen Gazan ja Länsirannan välille.
Toinen vanhempaa perua oleva tekijä on Egyptin aktiivinen rooli rauhanvälittäjänä nimenomaan Israelin ja Hamasin kesken. Merkittävin Egyptin usein esittämä aloite on ns. Siinain optio, josta mm Middle East Monitor (MEMO) raport kertoi 1.9.2014. Kyseessä on Egyptin presidentti Abdel-Fattah el-Sissin tarjous Palestiinalaishallinnolle 620 neliömailista Gazaan rajoittuvaa maa-aluetta vastikkeeksi luopumisesta vuoden 1967 rajalinjojen palautuksesta. Presidentti Abbas tällöin kieltäytyi tarjouksesta. Vastaavanlaisia tarjouksia on Egypti tehnyt jo vuodesta 1956 lukien ja ajatuksena on ollut palestiinalaispakolaisten asuttaminen ko alueelle. Siinai Optio viisinkertaistaisi Gazan nykyisen alueen. Pakolaiskysymyksen ratkaisun ohella optio käsittäisi kyseisen alueen demilitarisoinnin sekä ajatuksen siitä että Länsirannan arabikaupungeille myönnettäisiin autonomia. (Lisää aiheesta artikkelissa Sinai Option again )
Mikäli kahden valtion mallin tiekartan lopultakin todetaan johtavan umpikujaan ja mikäli alueellisiin ratkaisuihin – mm. kolmen valtion malli tai Jordania -optio – ei löydy valmiuksia voi nyt ehkä syntyvä Hamas-Israel sopimus tasoittaa tietä ns ”Cold Peace” (”Kylmä rauha”) ratkaisulle jota itse pidän tällä hetkellä pragmaattisena ja parhaana etenemistienä kohden pysyvämpiä järjestelyjä.
Edelleen pidän hyvinkin mahdollisena, että jos Hamas ja Israel nyt pääsisivät pidempiaikaiseen aselepoon voisi Siinai optio nousta jälleen merkittäväksi mahdollisuudeksi pysyvämpään rauhaan.
Reblogged this on Ari Rusilan Konfliktit.
TykkääTykkää
Päivitysilmoitus: Aselevon toteutus alkoi väkivaltaisesti – Israelin hallitus hajoamassa | Ariel - Israelista suomeksi
Päivitysilmoitus: Israelin joulukuu 2018 | Ariel - Israelista suomeksi
Päivitysilmoitus: Uusi YK -raportti demonisoi Israelia – taas! | Ariel - Israelista suomeksi
Päivitysilmoitus: IsraEL 2019: Tulokset | Ariel - Israelista suomeksi